Vysvětlujeme pojmy kyberbezpečnosti: Co je SOC (Security Operations Center)

Vysvětlujeme pojmy kyberbezpečnosti: Co je SOC (Security Operations Center)

V překladu do češtiny ,,bezpečnostní operační centrum” tvoří interní či externí tým odborníků na bezpečnost IT, který nepřetržitě monitoruje celou IT infrastrukturu organizace. Proč se právě SOC vyplatí věnovat pozornost a tento pojem a jeho význam znát? Vše podstatné se dozvíte v tomto článku. 

 

Bezpečnostní operační centrum (nejen) jako obrana proti hackerům

SOC fungují neustále, ve směnách a bděle hlídají všechny pokusy o prolomení bezpečnosti v nejširší podobě – od ztráty či zcizení dat, přes nefunkčnost technologií, po pokusy o vydírání (ransomware) a mnohem dále. Pro šíři svého záběru bývají vhodným řešením pro jakkoliv velké a komplikované provozy 

Jak si tato ,,centra” představit? Možností je více. U větších organizací bývají interní, tedy tvořené z odborníků v podobě zaměstnanců. Jelikož je ale udržování vlastních týmů finančně náročné, mnoho firem si do služby zve týmy externí.  

IT Systémy v řadě organizací běží 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Při nepřetržitém provozu bývá zajištění rychlých reakcí na stále sofistikovanější typy hrozeb velmi komplikované, a protože je odborníků na kybernetickou bezpečnost stále větší nedostatek, externí SOC je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí pro své zabezpečení udělat maximum, ale přitom zcela neohrozit svůj rozpočet.  

 

Jak SOC funguje

Security Operations Center implementuje celkovou strategii kybernetické bezpečnosti organizace a působí jako ústřední bod v jejím managementu. Týmy SOC jsou pověřeny monitorováním a ochranou aktiv, včetně výrobních postupů, byznysových procesů, duševního vlastnictví, personálních dat, obchodních systémů a integrity značky. Využívá znalostí a zkušeností lidí, které spojuje s technologiemi, jejich kvalitou a výkonností.  

Bezpečnostní operační centra monitorují a analyzují aktivitu na sítích, serverech, koncových bodech, databázích, aplikacích, webových stránkách a dalších systémech a hledají anomální aktivitu, která by mohla naznačovat bezpečnostní incident nebo hrozbu. SOC přejímá odpovědnost a zajišťuje identifikaci, analýzu, ochranu, vyšetřování i hlášení všech potenciálních problémů. Velmi zjednodušeně tedy SOC představuje průběžnou provozní složku zabezpečení všech podnikových informací 

 

Co dělají členové týmu SOC

Kybernetická bezpečnost je komplexní a komplikovaná disciplína. Lidé tvořící tým proto dělají různé věci. Jedno je však jisté – správný SOC je složen z IT operátorů, analytiků, expertů, architektů a auditorů, kteří spojují své know-how a v tandemu se správnými technologiemi zabezpečení pokrývají od A do Z. Operátor je neustále ve střehu. Analytik nalézá, co ostatní nevidí. Expert umí eliminovat kybernetický útok. Architekt průběžně vylepšuje procesy a obranné mechanismy. A auditor je zodpovědný za to, že jsou vaše procesy v souladu s legislativou. 

 

Jaké výhody přináší Security Operations Center

Pokud je centrum zavedeno a řízeno správně, jeho přínos je obrovský. V čem konkrétně? 

  • Průběžně sleduje a analyzuje činnosti všech systémů. 
  • Centralizuje hardwarová a softwarová aktiva, a tak do zabezpečení vnáší holistický přístup. 
  • Zabezpečuje infrastrukturu v reálném čase.  
  • Přináší vylepšené reakce na všechny (i potenciální) incidenty. 
  • Zkracuje čas mezi okamžikem, kdy dojde k ohrožení, a chvílí, kdy je hrozba detekována, snižuje tedy prostoje. 
  • Snižuje přímé i nepřímé náklady spojené s řízením kybernetických bezpečnostních incidentů.  
  • Vnáší větší kontrolu a transparentnost do bezpečnostních operací.  
  • Znamená jasný řetězec kontroly systémů a dat, který je klíčový pro úspěšné stíhání kyberzločinů.  

 

Kybernetická bezpečnost často jako službaeSOC

Hackerských pokusů přibývá a jejich často úspěšné aktivity plní média. Nabídka kybernetické bezpečnosti jako externí služby je proto poměrně vysoká. Přístup DATASYS se od toho konkurenčního však liší. Pouze u nás totiž platíte jen za to, co skutečně potřebujete či je pro vás užitečné. Měsíčně hradíte minimální poplatek za službu průběžného responzivního dohledu 24×7, ale sami určujete, zda platíte také za nález, návrh nebo rozvoj. Naše služba se tedy jmenuje eSOC z prostého důvodu – protože se k ní váže elastický systém plateb. A protože na problematiku nahlížíme v co největší šíři, nabízíme za zvýhodněnou cenu další doplňkové služby, konkrétně: 

  • eNetGuru – bezpečností expert na telefonu, 
  • eNetThreat – detekce hrozeb v síťovém provozu, 
  • eSupervisor – kontrola činností IT dodavatelů, 
  • eVulnGuard – řízení zranitelných služeb v síti, 
  • eVendorRisk –  hodnocení bezpečností reputace,  
  • eLearning –  hotové bezpečností kurzy na míru.  

Jediné, co ve vašem prostředí pro poskytování služby potřebujeme, je nástroj centrálního bezpečnostního dohledu v podobě SIEM. Rádi využijeme váš existující nástroj, nebo dodáme náš oblíbený 

Naši službu navíc poskytujeme v modifikacích. Pokud jste malá společnost, je pro vás naše služba eSOC pro SMB. Po dobu jednoho roku s ní za bezkonkurenční cenu získáte průběžnou sofistikovanou detekci všemožných útoků, inteligentní vyhodnocování logů, čtvrtletně přehled neošetřených zranitelností stanic a serverů a návrhy doporučení opatření.  

 

Chcete mít svou bezpečnost pod kontrolou a využívat know-how zkušených odborníků? Kontaktujte nás pro více informací   sales@datasys.cz