V oblasti kybernetické bezpečnosti čelí organizace v současné době stále větším výzvám. Neustálý nárůst sofistikovaných útoků, množství zranitelných míst a stále přísnější regulace vyžadují nejen technická řešení, ale i celkově promyšlený přístup k ochraně dat a informačních systémů. Následujících #5 faktů vám poskytne vhled do nejdůležitějších oblastí, na které je potřeba brát zřetel v boji za vaši kyberbezpečnost.
#1 Zvýšená sofistikovanost útoků
Kybernetické útoky se stávají stále propracovanějšími a nebezpečnějšími, jsou častější i rozmanitější. Útočníci často využívají pokročilé techniky, jako jsou zero-day útoky nebo ransomwary a cílí na slabiny v rostoucím množství zranitelných míst. Těmi jsou různé aplikace, které běžně používáme, IoT zařízení, cloudové služby či oblíbený home office. Firmy jsou pod tlakem reagovat rychle a implementovat pokročilá bezpečnostní opatření.
#2 Regulace a normy
Roste tlak i ze strany regulace a norem, jako jsou NIS2, DORA (Digital Operational Resilience Act), TISAX (pro automobilový průmysl) a zákon o kybernetické bezpečnosti (ZoKB). K tomu přibývají mezinárodní normy jako ISO 27000 nebo NIST Cybersecurity Framework. Tyto legislativní a regulační požadavky zvyšují zodpovědnost firem v oblasti ochrany dat a bezpečnosti ICT systémů. Upozorňují na to nejnezbytnější.
#3 Efekt 80/20
Princip 80/20 (Pareto pravidlo) je efektivním způsobem, jak se zaměřit na klíčové oblasti bezpečnosti. Namísto snahy o dokonalou ochranu „všude“ je lepší soustředit 20 % úsilí na oblasti, které vám přinesou 80 % bezpečnostního přínosu. Tento přístup už radě firmám umožnil promptně dosáhnout významného zlepšení v ochraně svých dat a systémů bez nutnosti investovat do této oblasti neúměrně velké prostředky.
#4 Chybějící interní odborníci
Mnoho firem bojuje s tím, že nejsou schopny udržet efektivní interní bezpečnostní tým, který by byl schopný zvládat složité a stále se vyvíjející kybernetické hrozby. Kvalifikovaní specialisté na kybernetickou bezpečnost jsou na trhu vzácní a představují drahý luxus. Proto je častým řešením outsourcing odborníků a služeb, jako je SOC (Security Operations Center), které umožňují firmám delegovat specializované činnosti a soustředit se na své klíčové aktivity.
#5 Neexistující dokumentace
Mnoho organizací trpí nedostatkem důležité dokumentace, která by měla definovat klíčové postupy a opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti. To zahrnuje i politiku pro řízení rizik a pravidla, která by měla být v souladu s bezpečnostními požadavky. Častým problémem je, že bezpečnostní politika a skutečné fungování IT nejsou v souladu, což zvyšuje zranitelnost vůči kybernetickým útokům.
Zajímá vás víc? Podívejte se na video z konference Kyberbezpečnost 2024
Zajištění kybernetické bezpečnosti je nepřetržitý proces, který vyžaduje kombinaci technologických opatření a vhodného řízení rizik. Klíčem k úspěchu je zaměřit se na klíčové oblasti, kde lze s menším úsilím dosáhnout významného pokroku a nebát se využít externí odborníky či nástroje. Díky správné strategii a preventivním opatřením lze efektivně minimalizovat stávající rizika a chránit vaši organizaci před stále rostoucími kybernetickými hrozbami.
Obrátit se můžete přímo na našeho obchodního ředitele Radima Pracucha. Zavolejte na +420 724 065 027 nebo napište na pracuch@datasys.cz a zjistěte, jak DATASYS může pomoci zabezpečit právě vaši organizaci.