Novinky

Portál Podejto.cz získal významné ocenění, cenu jsme věnovali pomoci potřebným

24. 1. 2017
Již na konci roku 2016 byly slavnostně vyhlášeny výsledky 4. ročníku soutěže Společně otevíráme data, ve kterém se utkalo 30 aplikací představujících pozoruhodný mix komerčních, neziskových a studentských projektů. Mezi oceněnými projekty jsou aplikace odkrývající hospodaření státních institucí, správu veřejného majetku či zpřístupňující město bez bariér.

U odborné poroty nakonec nejvíc bodovala aplikace Michala Bláhy Hlídač smluv. Vítězný projekt umožňuje komukoliv seznámit se během pár minut se základními statistikami a charakteristikami smluv obsažených v registru, či v něm jednoduše vyhledávat. Třeba úřady nejvíce skrývající své dodavatele a zaplacené ceny, nejdražší smlouvy, smlouvy s utajenými smluvními stranami, smlouvy soukromých firem s vazbou na politiky atd.

Záměr organizátorů byl letos vyzdvihnout aplikace pracující s daty, jež vznikají právě díky nedávno spuštěnému registru smluv. Cenu Fondu Otakara Motejla, určenou aplikaci, která přispívá k větší transparentnosti a efektivitě veřejné správy, proto získala opět absolutně vítězná aplikace Hlídač smluv.

Stříbrnou příčku obsadila aplikace Lukáše Svobody a Ondřeje Hošáka Mapa Samosprávy. Web slouží k dohledání dokumentů radnic a jejich přehlednému zobrazení v mapě. 

Bronzová aplikace PODEJTO, na které se podílí i naše společnost, usnadňuje občanům/podnikatelům komunikaci s úřady prostřednictvím datové schránky. Využívá k tomu již existující nástroje a data, jen je na rozdíl od státu umí lépe využít. Místo pěti webů otevírá uživatel jen jeden a prostřednictvím datovky všechno řeší. Nikam nechodí, nestojí fronty, nehádá se s úředníky. Z pohodlí domova nebo práce komunikuje kdykoliv s jakýmkoliv úřadem a institucí. Formuláře mu portál předvyplňuje a kontroluje správnost. Portál je uživatelsky přívětivý a návodný. Obsahuje i množství životních situací s návodem, jak je řešit. Služba je poskytována zdarma.

Studentskou cenu získal SPARQLab týmu z Fakulta informatiky a statistiky VŠE v Praze, jehož aplikaceslouží k procvičování dotazovacího jazyka SPARQL. Cílem jeho úloh je zformulovat SPARQL dotaz tak, aby vyhověl textovému zadání. Pro každou úlohu je nabídnuto vzorové řešení. 

"Další ročník soutěže Společně otvíráme data ukázal, že myšlenka otevřených dat je stále velmi živá a že zajímavých projektů, které z ní vycházejí, přibývá. Je nám ctí být partnerem soutěže a jsme rádi, že můžeme pomoci šířit tuto filozofii dále. Už nyní se těším na další ročník a na nové, zajímavé a přínosné aktivity spojené s otevřenými daty," uvedl předseda odborné poroty Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, jenž je generálním partnerem soutěže.

"Soutěž Společně otevíráme data ukazuje, jak bohatá je česká společnost na užitečné nápady. Letošní ročník byl zvlášť silný. S třemi desítkami přihlášených aplikací jsme se v odvětví takových soutěží dostali mezi nejaktivnější evropské země. Vítězné aplikace ukazují, jak obrovskou roli hrají open data ve vývoji užitečných služeb, které ulehčují život nejen občanům, ale i samosprávám," uzavřel Tomáš Prouza, koordinátor digitální agendy ČR, který převzal záštitu nad letošním ročníkem.

Soutěž podporují společnosti CZ.NIC, Red Hat a Dobrý web. Odbornými partnery jsou Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Fakulta informatiky a statistiky VŠE v Praze.

Provozovatelé portálu PODEJTO.CZ se rozhodli vyzvat zaměstnance všech tří společností, aby navrhli komu by odměnu 10tis. za 3. místo v soutěži měli věnovat. Celé vánoční svátky tak probíhal sběr námětů a v lednu losování. Nakonec dar ve výši 10tis. korun poputuje malému Aleškovi, který trpí vážnou nemocí a jeho maminka potřebuje pomoc s jeho péčí. Věříme, že tak alespoň trochu pomůžeme a přispějeme Aleškovi k léčbě.
« zpět na přehled novinek